Alan Adı Seçimi

Alan Adı Seçimi


Site içi seo çalışmalarından biri hatta ilki olması gereken bölüm alan adı seçimi dir.

Aslında bazı durumlarda alan adı seçimi pek mümkün olmuyor çünkü bir markanın içerisinde oluşturulacak alt adresler ile seo da yükselmek gerekebiliyor işte bu durumda alan adı ikinci plana atılabiliyor.

Alan adı seo kriterleri arasında çok çok önemli bir yer kaplıyor çünkü arama motorları araman yapmaya başlarken anahtar kelimeleri önce alan adlarından daha sonra başlıklardan tarama yapıyor.

Bu da demek oluyor ki alan adımız anahtar kelimemiz ile uyumlu olursa önemli bir seo kriterini yerine getirmiş bulunuyoruz.

Buna bir örnek ile devam edelim… Bizim alan adımız valfmedia.com bu alan adımız içinde seo ile ilgili makaleler yayınlıyoruz ve aramalarda üst sıraları hedefliyoruz ancak alan adımız seo ile ilgili bir terim içerseydi daha hızlı bir yükselme söz konusu olabilirdi. Çünkü seo kriterlerinden birini daha yerine getirmiş olacaktık ve üst sıralara çıkmamız biraz daha kolaylaşacaktı.

Burada önemli olan seo kriterlerinde ne kadar fazla noktada sitenizi optimize ederseniz o kadar hızlı bir şekilde yükselirsiniz…

Bu konuda eksiklerimizi giderirken şunu da göz önünde bulundurmalıyız..

Sitemiz ne kadar güncel ve detaylı bilgi paylaşır ve kendini geliştirirse o kadar fazla ziyaretçi çeker ve bu ziyaretçiler bilgileri incelerken sitemizde daha fazla vakit geçirir bu da sitemizin kalite puanını arttırır böylelikle sıralamamız hızlıca yükselir…

Alan Adı Seçimi

Alan adımızı seçerken anahtar kelimelere uygun bir alan adı seçmek oldukça önemlidir bunun dışında alan adı alınamıyorsa anahtar kelimeler arasında tire (-) işareti kullanılabilir.

Örneğin anahtar kelimemiz Alan Adı Seçimi olsun bunun için alacağımız alan adı ise www.alanadisecimi.com olmalıdır, eğer bu alan adı doluysa www.alan-adi-secimi.com da alınabilir.

Bazı seo uzmanları bunun mantıklı olmayacağını ve işe yaramayacağını düşünmektedir ancak bizim bir kaç alan adında bunu deneyip farkı görmemiz sonucundaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Biz bunu denedik ve olumlu sonuçlar aldık…

Anahtar Kelime ve Alan Adı Keşfi

Alan Adı Seçimi

Alan adı araması yaparken en çok aranan kelimeleri bulabilmeniz için size yardımcı bir site önericem adı keywordtool.io

Arama bölümünü üst bölümdeki google veya youtube kısmını seçerek özelleştirebiliyoruz. Bu şekilde çok daha spesifik aramalar yapabiliyoruz. Arama kelimesinin google de mi yoksa youtube üzerinde mi aranacağını seçebiliyoruz.

Ardından anahtar kelimeyi yazıp en çok hangi ön veya arka ekli kelimelerin arandığını görebiliyoruz.

Herhangi bir sorunuz olursa iletişim bölümümüzden bana ulaşabilirsiniz.

Ayrıca adres satırı uzantıları da site içi seo açısından oldukça önemlidir. İsterseniz bu konuda detaylı bilgi almak için Adres Satırı Uzantıları yazımızı okuyabilirsiniz…