Backlink Nedir?

Backlink nedir sorusu aslında site dışı seo konusunun temellerini oluşturuyor. Backlink ler diğer sitelerin sizin sitenizi referans göstermesi diyebiliriz aslında.

Hadi bunu bir örnek ile açıklayalım…

Bir arkadaşınız çok güzel bir kazak almış ve sizde çok beğendiniz nereden aldın diye soruyorsunuz o da size mağazayı gösteriyor. İşte bu gerçek hayattaki örneğin internet versiyonu oluyor. Basşka bir sitede Seo ilgili bir yazı okuyorsunuz ve daha detaylı bilgi almak istiyorsunuz bunun için benim siteme yönlendirilmeniz için link paylaşılıyor işte buna backlink diyoruz. Başka sitenin sizin sitenizi referans olarak göstermesi.

Arama motorları için backlinkler çok önemlidir. Sitelerin otoritelerinin belirlenmesinde büyük rol oynarlar. Özellikle çok sevilen ve ziyaretçisi fazla olan bir site size backlink veriyorsa bu sizin sitenizin de değerlenmesini arttıracaktır.

Ancak bunun da çeşitleri var do follow linkler ve no follow linkler.

Dofollow backlink aldığınız zaman size link veren sitenin değerinden de yararlanabiliyorsunuz kaliteli bir site sizi yukarılara taşımaya yardımcı oluyor bu da sıralamanızın belirlenmesinde büyük rol oynuyor.

backlink

No follow link aldığınızda ise sizin sitenizi hiç etkilemiyor. Hatta backlink almamış gibi oluyorsunuz. Ancak bu durum biraz daha karışık olabiliyor. Bu konuda değerlendirmelerim devam ediyor sonuçlarını size yazacağım.

Backlink Nedir?

Backlink ler bu kadar önemliyken nasıl bu durumdan yararlanabilirsiniz?

Ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler oldukça fazla ancak ücretli olarak istediğiniz anahtar kelimede ve otoriter bir siteden backlink satın alabiliyorsunuz.

Bu da size istediğiniz sıralamaya ulaşmada hızlı bir ivme kazandırabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken kurallar var eğer bu kurallara uymazsanız google filtreleri ile cezalandırılabilirsiniz.

Bu Cezalar sitenizin google üzerinden komple silinmesine kadar gidebilir. Bu cezaları detaylıca incelemek ve hata yapmamak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Google Sandbox Nedir?

Google Bomb Nedir?

Backlink Nedir?

Uzun süredir kaliteli ve ücretsiz backlink alabileceğim sitelerin bir listesini çıkarmıştım. Bunlara Ücretsiz Backlink Veren Siteler yazımdan Ulaşabilirsiniz.