Google Bomb Nedir?

Google bomb daha kaliteli ve adil bir google için gerekli olan filtrelerden biridir. Google bomb filtresi sayesinde google algoritmalarını kandırmaya çalışan siteler tespit ediliyor. Bunlara ceza olarak google sıralamaları düşürülüyor. Bu şekilde aşırı seo yapan ve bi an önce yükselmek isteyen sitelerin adil çalışan sitelerin önüne geçmesi engelleniyor.

Hadi bu konuyu daha detaylı inceleyelim..

Google Bomb Nedir?

Google algoritması önceden basit kriterlere dayanan filtrelemeler kullanıyordu bu şekilde ziyaretçilere kaliteli içerik göstermeyi amaçlıyordu. Ancak bu algoritma yeterli olmadı, algoritmanın nasıl çalıştığını bilenler sitelerini hızlı yükseltmek için algoritmanın istediği şeyleri hızlıca ve fazlaca yaparak sitelerini haftalar içerisinde google aramalarında en üst sıralara taşıyabiliyordu.

Ancak bu siteler genelde reklam siteleri olduğu için kaliteli içerikler yoktu hatta çoğu fake sitelerdi. Google bunun önüne geçebilmek için zaman içinde yeni algoritmalar ve ceza sistemleri geliştirdi.

Buna göre yeni açılan ve hızlı şekilde anahtar kelimelerde aşırıya giden ve fazla backlink ile sitelerini ön plana çıkarmaya çalışanlar yeni algoritmalardaki filtrelere takılacaklardı ardından bu filtrelere takılan siteler cezalandırılacaktı.

google-bomb-nedir

İşte bu cezalardan birincisi Google Bomb ikincisi ise Google Sandbox

Google Bomb tamamen yanlış seo çalışmaları yüzünden kendi ayağına sıkan site sahipleri yüzünden yakalanan bir filtredir.

Yeni kurulan siteler aramalarda hızlıca yükselmek isterler ve anahtar kelimeleri sitelerinde aşırı kullanırlar ardından bu anahtar kelimeleri güçlendirmek için backlink çalışması yaparlar. Ayrıca kopya içerikler de bu filtrelere girmek için bir anahtardır. Başlarda işe yarar gibi görünsede sonuç tahmin edilebilirdir.

Kısa sürede trafiği az olan ve yeni kurulmuş bir sitede bunu yapmak filtrelere takılmak için yeterli olur sonuç olarak google bomb filtresi devreye girer.

Google Bomb Nedir?

Peki sonuçlar neler?

Sonuç olarak siteniz google dasıranız çok çok gerilere gider. Tekrar normal hale dönmek için bu içerikleri kaldırmanız ve bunu da google ile iletişime geçerek rapor halinde sunmanız gerek. Eğer ikna edici bir temizleme yaptıysanız filtreniz kalkacaktır.

Ancak siteniz sürekli olarak takip edilecektir. Aynı şeyi tekrarlamanız halinde bu sefer sandbox filtresine girersiniz ki bu yapmak isteyeceğiniz son şeydir. Çünkü sandbox tan kurtulmanız hiç te kolay değildir.

Peki Filtreden Kurtulmak için Neler Yapmalıyım?

Google bomb filtresine girdiyseniz öncelikle sitenizi google search consol a ekleyin.

Google Bomb Nedir?

Burada hangi filtreye yakalandığınızı görebilirsiniz. Ayrıca hangi url bağlantılarınızın filtreye girdiğini de görebilirsiniz. Buna göre sakıncalı içerik ve backlinklerinizi kaldırabilirsiniz. Ardından google’a bildir seçeneğinden tekrar tarama yapılmasını isteyeceksiniz.

Burada size sorunun ne olduğunu ve nasıl çözdüğünüzü soracak sizde yaptıklarınızı yazacaksınız. Sonrasında siteniz taranacak ve sorun bulunmadığı takdirde tekrar sıralamaya girecektir.

Evet umarım sorununuz en kısa sürede çözülür. İyi Çalışmalar