Google Filtreleri

Google filreleri algoritma üzerinde aşırı seo çalışması yapanları bulup kalitesiz içerikler ile öne çıkmayı engellemek için düzenlenmiş iç algoritmalardır. Google bunun için 2 tip google filtresi bulunur bunlar

  • Google Sandbox
  • Google Bomb

filtreleridir. Aslında bu filtrelere google cezaları da diyebiliriz. Algoitma bu tip çalışan siteleri filtrelere aldığında otomatik olarak bu cezaları uyguluyor.

Google Filtreleri

Bu cezalar kısa süreli de olabiliyor Uzun süreli de hatta bazı durumlar var ki kalıcı engellere neden olabiliyor. Öyle ki tüm içeriği silseniz dahi kurtulmanız oldukça zor oluyor. Kısacası alan adınız çöp olabiliyor.

Google önceden bu tip filtrelere gerek duymadığı zamanlarda genel google algoritmasındaki bilinen değerleri yerine getirdiğinizde siteniz çok hızlı şekilde google da yükselebiliyordu. Ancak sonraları bu konuda yaşanan sıkıntı kalitesiz içeriklerin çoğalmasına hatta bilgi vermeyen yazıların reklamlarla dolmasına neden oldu.

Google ziyaretçilerin kaliteli içeriklere ulaşması ve bunu en kısa sürede yapabilmesi adına bu tarz yanıltıcı içeriklerin temizlenmesine karar verdi. Konuyu yeni filtreli algoritmalar ile çözmeye çalıştı. Eğer bu tarz içerik sahibi siteler filtrelere takılırsa sonuç olarak google aramalarında alt sayfalara doğru sürülmeye başlayacaktı.

İşe de yaradı binlerce kötü amaçlı site alt sıralara doğru sürülmeye başlandı.

Google Filtreleri

Şimdi bu Filtreleri Daha Detaylı İnceleyelim. Aşağıdaki başlıklara tıklayarak bu filtrelerin neler olduğunu ve nasıl cezalar verildiğini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Google Sandbox Nedir?

Google Bomb Nedir?