Google Sandbox Nedir?

Google sandbox ceza filtre algoritmalarının en kötüsü ve en zor çözüleni diyebilirim. Allah düşürmesin kardeşlerim. Eğer düştüyseniz de Allah başka dert vermesin umarım en kısa zamanda kurtulursunuz.

Çokta karamsar olmayalım size nasıl kurtulacağınızı anlatacağım gerisi sizin google ile olan diyaloglarınız ile çözülecektir.

Eğer google bomb filtresine daha önce düştüyseniz ve atlattıysanız nasıl sancılı bir dönem olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer tekrar google bomb gibi bir filtreye takıldıysanız sandbox yolları size görünmüş demektir. Hatalardan ders alıp tekrar yapmamamız gerekirken tekrar yaparsak sandbox bizi karşılıyor. Eğer Google Bomb nedir diyorsanız üstüne tıklayın ve yazımı okuyun. Eğer bilginiz varsa ve ona rağmen bu yazımı okuyorsanız yüksek ihtimalle google sandbox a girdiniz demektir.

Evet detay zamanı hadi derinlere inelim..

Google Sandbox Nedir?

Google arama motoru her yıl ziyaretçilerine hızlı ve doğru bilgi verebilmek için yeni algoritmalar geliştiriyor yada mevcut algoritmalarını geliştiriyor. Önceleri belirli kriterlere göre sitenizde içerik paylaştığınızda aramalarda üst sıralara çıkabiliyordunuz.

Ancak bunu kötü niyetle kullanan kişiler yüzünden filtre algoritmalarını üreten google filtrelere takılan kötü niyetli siteleri sıralamada sonlara atarak cezalandırmaya başladı.

Bunun nedeni kalitesiz ve reklam amaçlı yayınlanan yetersiz içerikler. Google Dünya’nın en büyük arama motoru bunu sürdürmek istiyor ve kendini her geçen gün geliştiriyor. Eğer bu tarz önlemler almazsa bir zaman sonra kullanıcıları başka arama motorlarını tercih edeceğinden bu hakimiyeti son bulabilir. İki cezalandırma yöntemi ile bu kalitesiz içeriklerin adaletsiz şekilde üst sıralarda yer almasını engelliyor.

  • Google Bomb
  • Google Sandbox

Google sandbox cezalandırmalar içinde en kötü olanıdır. Google sitenizi indexlemez ve trafiğiniz yok denecek kadar aza iner. Bunun nedeni aşırı şekilde seo yapmanız, kopya içerik paylaşmanız ve çok fazla backlink almanız olabilir. Bunlardan biri olabileceği gibi birçoğu da filtreye girme nedeniniz olabilir. Alah vermeye..  diyelim ki filtreye girdiniz  peki nasıl kurtulacaksınız?

Google Sandbox Nedir?

Google Sandbox’tan Nasıl Kurtulabilrim?

Sandbox’ta olduğunuzu teyyit edelim bunun için google search console sitemizi ekleyelim

Google Sandbox Nedir?

Ekledikten sonra sitemizin taranmasını beklemeliyiz ardından sitemizin filtreye girdiğine dair rapor verilecektir. Öncelikle hangi url üzerinde sorunlar olduğunu bu rapordan öğrenelim.

Bu url içinde bulunan içeriklerimizi temizleyelim hatta direk silelim bu sayfaları. Bu sayfalar için alınmış backlinkleri de silelim burada amaç bizi filtreye sokan ne ihtimal varsa ortadan kaldırmaktır.

Tüm içerikleri temizledikten sonra google a bildir seçeneğine tıklayıp sorunun neden olduğunu ve nasıl temizlediğinizi anlatın. Ancak google bomb kadar kolay bir çözümü yok bilmenizi isterim.

Eğer google bu durumu çözülmüş olarak kabul etmez ve hatayı yenilerse tekrar denemeniz başka bişey ifade etmeyecektir. Burada siteyi komple silmeniz bile bazen işe yaramıyor ama sitenizi komple silip başka bir hostinge alan adınızı yönlendirip tekrar siteyi kurmayı deneyebilrisiniz.

Eğer sizin için hayati bir değer taşımıyorsa yeni bir alan adı ile yola devam etmeniz en sağlıklı çözüm olacaktır.