Seo Nedir

Seo Nedir

Search Engine Optimization olan ingilizce adın kısaltılmışıdır Seo Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizadyonu olmasına rağmen kimse (Amo) olarak kısaltmamıştır.

Siteler için hayati öneme sahiptir. Öyle ki bir sitenin internette  bulunabilmesi için içeriklerin arandığı bir platform ve o platformun sonuçları değerlendiren bir bölümü olması gerekir.

Bu platformların adına biz Türkçede arama motoru diyoruz…

Örneğin: Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi.. arama motorları mevcuttur.

Yukarıdaki sözünü ettiğimiz arama motorlarından herhangi birine girip aklınıza takılan bir soruyu yazdığınızda cevabı binlerce sitede tarayıp size en iyi sonucu bulan algoritmalar mevcuttur.

Akşam eve geldiniz ve karnınız acıktı… Telefonunuzdan Google i açtınız ve “eve servis pide salonu”  yazdınız… Siz sadece bunu yazıyorsunuz ve google’nin arka planında çalışan algoritmalar sizin aradığınız kelimeye uygun en iyi sonuçları listelemek için çalışıyor.

Biraz detaylara girersek…

Seo Nedir

“eve servis pide salonu” sonuçlarını ararken telefonunuzdaki GPS sayesinde sizin konumunuza ulaşıp semtinizin çevresindeki pide salonlarını buluyor bunların eve servis yapanlarını eliyor ve sonuç olarak siz evinize en yakın servis veren pide salonun ulaşıyorsunuz ve bunlar ortalama 1 veya 2 saniye içinde oluyor…

Bu algoritmalar öyle gelişmiştir ki siz soruyu yanlış yazsanız dahi yapay zeka sizden hızlı davranıp arama metnini düzeltip aramayı sonuçlandırıyor. Sonuçların başında “bunu mu demek istemiştiniz” diye size doğru yazıyı gösterip sonuçları listeliyor.

Hayatınızı kolaylaştırmak için bir çok yol var ve yapay zeka da insanların işini kolaylaştırıp size hizmet etmek için çalışıyor..

Seo Nedir

Arama motorları zaman içinde kendilerini geliştirirler belli başlı kriterlere göre arama yaparlar… Eğer sitelerinizi bu kriterlere göre inşa ederseniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırsınız ve sitenize çok daha fazla trafik çekersiniz. İşte bu kriterlere göre sitelerinizi düzenleme ve sitenize trafik çekme yöntemlerine Seo denir. Seo nedir sorumuzun cevabını biraz daha detaylı incelersek…

Seo iki kısma ayrılır site içi seo ve site dışı seo… Bu iki kısım birbirine hem bağlantılı hemde birbirinden ayrı iki bölümdür.

Site içi seo web sitenin kurulumundan içeriklerinin girişine kadar sitemizde yaptığımız işlerin tümüdür.

Site dışı seo ise diğer siteler üzerinden sitemizi ilgilendiren işlerin tümüne denir.

Bu konuda daha fazla bilgi alabilmek için Site İçi Seo makalemizi ve Site Dışı Seo makalemizi tıklayarak okuyabilirsiniz.