Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Seo rakip analizi nasıl yapılır sorusunu kendinize sormaya başladıysanız seo konusunda ileriye doğru büyük bir adım atıyorsunuz demektir. Rakip analizi yapmaya başlamak sizi rakip stratejilerini öğrenmeye ve sonuç olarak daha iyi stratejiler uygulama noktasına taşıyacaktır. Arama motorlarında bi üst noktaya çıkabileceğiniz en kritik seo çalışmasına başlamış olacaksınız.

Peki Seo Rakip Analizi bize rakip hakkında hangi bilgileri verir?

  • Rakibinizin link inşası ve nerelerden backlink aldığı
  • Rakibinizin site trafiği
  • Rakibinizin anahtar kelime sıralaması

Bu verileri elde ettiğinizde seo da öne geçebileceğiniz altın noktaları bulmuş olacaksınız. Sizde aynı veya daha iyi yolları izleyerek daha hızlı şekilde arama motorlarınzda yukarı çıkabilirsiniz.

Hadi başlayalım…

1. Anahtar Kelime Bulma

Anahtar kelimelerinizi belirlemeniz gerek bunun için özel bir aracı da kullanabilirsiniz yada direk google ads üzerinden anahtar kelime analiz aracını kullanarak sektörünüzde en çok aranan anahtar kelimeleri hızlıca bulabilir ve detaylı verilere ulaşabilirsiniz.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Google Ads hesabımızı açalım. Araçlar ve ayarlar bölümünden Anahtar kelime planlayıcıya tıklayalım.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Yeni anahtar kelimeler keşfedin bölümüne tıklayıp bulmak istediğiniz anahtar kelimenin en basit halini yazın örneğin ben seo ile ilgili anahtar kelimeleri bulmak istiyorum ve seo yazıyorum.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Seo ile ilgili en çok aranan anahtar kelimeleri bu araç sayesinde görebiliyoruz. Aylık arama ortalamaları da hemen yan tarafında görülebiliyor zaten. Buradan kendi çalışacağımız anahtar kelimelerimizi seçebiliriz.

2. Rakiplerimizi Bulma

Rakiplerimizi bulurken ücretli kullanılabilecek bir çok araç var (ahrefs, semrush, vb.) ancak en basit yolu google a girip anahtar kelimenizi yazdığınızda karşınıza çıkan sonuçlar rakiplerinizi verecektir.

Bulduğunuz bu rakiplerden en önemlilerini seçip araştırmaya başlayabiliriz. Genelde ilk 3 sıradakileri incelememiz yeterli olacaktır ancak siz daha derinlemesine inip ilk 5 veya ilk 10 sıradakileri analiz edebilirsiniz.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

3. Rekabet Analizi

Rakiplerimizi bulduk şimdi bulduğumuz rakiplerimizin rekabet analizini çıkarmamız gerekiyor. Bunun için ahrefs’te tüm rakiplerinizi aynı anda analiz edebileceğiniz site explorer aracı bulunuyor ancak bu araçlar ücretli olduğu için herkesin ulaşabilmesi mümkün değil. Size ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz alternatif yollar göstermeye çalışacağım.

Alan Adı Otoritesi ölçme: Bu konuda size yardımcı olabilecek site small seo tools sitesi.. Bu sitede 5 rakibinizi ard arda yazıp analiz yaptırabiliyorsunuz

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Sonuçlara baktığımızda rakiplerimizin alan adları ahrefs sıralamaları görünüyor. Oldukça verimli ancak burada dikkat etmemiz gereken bir başka konu ise backlink kontrolü

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Backlink Kontrol Etme: Backlink kontrolüne (check backlinks) tıkladığınızda rakiplerimizin nerelerden backlink aldıklarını görebiliyoruz ve bizim için önemli olan dofollow backlinkler çünkü site otoritesini etkileyen en önemli faktör dofollow backlinklerdir. Dofollow ve no follow backlink ile ilgili detayları backlink nedir yazımızda bulabilirsiniz.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Burada bulduğumuz dofollow backlink sitelerden bizde backlink alabiliriz. Bu şekilde rakibimizin izlediği yoldan birinci sıraya yükselmek için çalışabiliriz.

Not: Ne kadar fazla anahtar kelime ve rakip incelerseniz kendi sektörünüzde o kadar fazla seo ipucuna sahip olursunuz. Bu da size anahtar kelimelerinizde nasıl yükselebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi verir.

Seo Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Güncelleniyor…