Site İçi Link Paylaşımları

Site İçi Link Paylaşımları

Linkler genelde bir içeriğe ulaşmanızı sağlayan kısa yollardır. İçeriğinizin sonuna veya ilgili kelime üzerine link vererek detaylı bilgi alınması için hedef adrese yönlendirme yapılır.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise linklerin ilgili makalelere uzanması ve ziyaretçinin ilgisini çekip sitemizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamaktır.

Ziyaretçilerimiz ne kadar kaliteli içerik görürse sitemizde kalma süresi o kadar fazla uzar.

Site İçi Link Paylaşımları

Örneğin seo konusunu ele alalım. Bu makalemizde size site içinde link dağılımının önemini anlatmaya çalışıyorum. Siz bu bilgileri okurken ben ilgili bir cümle oluşturup site dışı linklemelerinin önemini anlatan kısa bir yazı yazıp sonuna site dışı link inşası ile ilgili bir link koyuyorum çünkü biliyorum ki site içi linklemeyi okuyan ziyaretçimin site dışı linkleme de ilgisini çekebilir. Bu site içi linkleme konusunda amaç zaten sitemizde olan ziyaretçileri farklı sayfalara yönlendirip site kalitemizi arttırmak.

Bunu yaparken de ziyaretçiyi sıkmayacak ve alakalı içeriklere linkler vermek.. Siz site içi linkleme yazısını okurken bir taraftan da siyasi bir yazıya link verildiğini düşünün… Bu sizin ne kadar ilginizi çekebilir ki?

Eğer siyaseti çok seviyorsanız evet olabilir ama seo yazısı okuyan biri için bu milyonda bir ilgi çekici bir link olacaktır. Alakalı linklerin önemini bu şekilde kavrayabilirsiniz.

Linkleri verirken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi olmalıdır.

Site İçi Link Paylaşımları

  • Ziyaretçi sayfada okuduğu makaleye bağlantılı konuda başka bir makaleye link vermek (site dışı link verilecekse anahtar kelime ile alakalı bir sayfaya link verilmelidir. Ör. seo anahtar kelimesi ile link verilen adres google )
  • Bir makale içinde en fazla üç diğer makaleye link vermek.(Buradaki amaç ise fazla link vererek ziyaretçinin kafasının karışmamasını sağlamaktır. Bu şekilde seçimleri azaltıyor ve kolaylaştırıyoruz.)
  • Link verilen makaleye özel küçük resimler eklemek (Buradaki amaç etkileşimi arttırmaktır.)
  • Verilecek link makalenin sonuna doğru eklenmelidir. (Buradaki amaç ziyaretçinin bulunduğu sayfadaki makaleyi tamamı ile okuması ve en son diğer sayfaya geçmesidir. Sayfada geçirilen süre artar.)

 

Site İçi Link Paylaşımları